Basen z przelewem zewnętrznym (tzw rynną przelewową) czy wewnętrznym, potocznie nazywany skimmerowym? Różnice.
Różnice, pomiędzy tymi dwoma typami basenów, są zasadnicze. W tym artykule pomożemy Ci je zrozumieć.
- Sposób zbierania wody:
- Przelew zewnętrzny (rynna przelewowa): Woda przelewa się przez krawędź basenu do rynny otaczającej basen, a następnie jest odprowadzana grawitacyjnie do zbiornika przelewowego i stamtąd do filtracji. Zbieranie wody następuje z całej powierzchni lustra wody.
- Przelew wewnętrzny (skimmer): Woda jest zasysana przez otwory skimmerów umieszczonych w ścianach basenu, a następnie kierowana do filtracji. Zbieranie wody następuje punktowo, w miejscach lokalizacji skimmerów.
Efektywność oczyszczania:
- Przelew zewnętrzny: nieporównywalnie bardziej efektywny system oczyszczania wody, ponieważ zbiera zanieczyszczenia z całej powierzchni wody, w tym te unoszące się na powierzchni (np. liście, owady). Zapewnia lepszą cyrkulację i wymianę wody.
- Przelew wewnętrzny: Mniej efektywny w usuwaniu zanieczyszczeń powierzchniowych, ponieważ skimmery zbierają wodę tylko z określonych punktów. Wymaga odpowiedniego rozmieszczenia skimmerów i silniejszej pompy, aby zapewnić dobrą cyrkulację.
Konstrukcja i koszty:
- Przelew zewnętrzny: Wymaga bardziej skomplikowanej konstrukcji, w tym rynny przelewowej, zbiornika przelewowego i dodatkowej instalacji. Jest to rozwiązanie droższe w budowie i eksploatacji.
- Przelew wewnętrzny: Prostsza konstrukcja, ogranicza się do montażu skimmerów w ścianach basenu. Jest to rozwiązanie proste, tańsze w budowie i eksploatacji ale o wiele mniej efektywne. Do zastosowań prywatnych jednak zupełnie wystarczające.
Estetyka:
- Przelew zewnętrzny: Daje oszałamiający efekt lustra wody, ponieważ poziom wody jest równy z krawędzią basenu. Nieporównywalnie bardziej estetyczny i nowoczesny.
- Przelew wewnętrzny: Poziom wody jest niższy od krawędzi basenu, co jest mniej efektowne wizualnie i buduje efekt „płynięcia na ścianę”.
Zastosowanie:
- Przelew zewnętrzny: Stosowany głównie w basenach publicznych, hotelowych i luksusowych basenach prywatnych, gdzie priorytetem jest wysoka jakość wody i efekt wizualny.
- Przelew wewnętrzny: Stosowany głównie w basenach prywatnych, gdzie istotny jest kompromis między kosztem a funkcjonalnością.
Wymagania techniczne:
- Przelew zewnętrzny: Wymaga precyzyjnego wykonania i wypoziomowania rynny przelewowej, aby zapewnić równomierny przepływ wody.
- Przelew wewnętrzny: Mniej wymagający pod względem precyzji wykonania, ale wymaga odpowiedniego doboru ilości i rozmieszczenia skimmerów.
HESP. Jak to u nas działa? Basen w 4 krokach.
Marzysz o własnym, luksusowym basenie w ogrodzie, wykończonym piękną, szklaną mozaiką? W HESP specjalizujemy się w budowie żelbetowych basenów, które są nie tylko wyjątkowo trwałe i funkcjonalne, ale też zachwycają estetyką. Zastanawiasz się, jak wygląda proces realizacji takiego marzenia z naszą firmą? To proste. Przeprowadzimy Cię przez niego w zaledwie 4 krokach. Krok 1: Dokładna…
Ile kosztuje basen?
Ile kosztuje budowa basenu? Przyjrzymy się cenie na przykładzie basenu HESP One. Marzenie o własnym basenie, oazie relaksu w zaciszu ogrodu, jest bliskie wielu osobom. Jednak zanim zaczniemy planować pierwsze orzeźwiające kąpiele, kluczowe jest realistyczne oszacowanie kosztów takiej inwestycji. W tym artykule przyjrzymy się, ile kosztuje budowa basenu na przykładzie modelu HESP One ( 5…
Filtracja membranowa w basenach – czysta woda nowej generacji?
Krystalicznie czysta woda w basenie to cel absolutnie fundamentalny każdego właściciela basenu i podstawa komfortu użytkowania. Tradycyjne metody filtracji, choć skuteczne, mają swoje ograniczenia. Coraz częściej na świecie, jako alternatywa lub uzupełnienie, pojawia się filtracja membranowa. Czy to rozwiązanie idealne? Przyjrzyjmy się bliżej tej technologii, skupiając się na zastosowaniu filtracji membranowej w basenach, jej wadach…